موسسه تحقیقات چغندرقند
29 مردادماه 1397
صفحه اصلی نقشه سایت پست الکترونیک English
نام کاربر : مهمان
اطلاع رسانی بخشها: خبرنامه چغندرقند شماره 47 ویژه خرداد ماه سال 1397 منتشر شد. : بخش تحقیقات به زراعی , ارائه نظرات وپیشنهادات به ریاست محترم سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی: Areeo , سخنرانی علمی آقای دکتر جواد رضایی در خصوص "تفاوت های کمی و کیفی ارقام چغندر علوفه ای و چغندرقند": بخش خدمات فنی و تحقیقاتی
شرح کامل خبر
کد خبر: 1062
عنوان :
500 هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی کشت نشایی شد
تاریخ : 1397/5/14
منبع :
خبرگزاری ایرنا
متن :
بیرجند - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تاکنون اقدامات زیادی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی استان انجام شده که یکی از این فعالیت ها توسعه کشت نشایی برخی محصولات است.

مهدی عصمتی پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این نوع کشت در تمامی شهرستان های استان در حال توسعه و ترویج است و امسال حدود 500 هکتار اراضی کشاورزی استان به کشت نشایی اختصاص یافته که بیشترین سطح آن مربوط به شهرستان های طبس، بشرویه و خوسف است.
وی گفت: در حال حاضر کشت نشایی استان در محصولاتی از جمله پنبه، چغندرقند، ذرت علوفه ای و محصولات جالیزی شامل خیار، گوجه فرنگی، بادمجان و خربزه انجام می شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: از 2 سال گذشته کشت نشایی در استان ترویج یافت و تاکنون محصولاتی از قبیل چغندرقند، خربزه، گوجه فرنگی و پنبه به صورت نشایی کشت می شود.
وی بیان کرد: کشت نشایی این محصولات به وسیله دستگاه ها انجام می شود و هزینه خریداری هر دستگاه 43 میلیون تومان است که 50 درصد آن به صورت یارانه و بلاعوض توسط دولت در اختیار کشاورز قرار می گیرد.
عصمتی پور گفت: در سال های اخیر که به دلیل خشکسالی و بحران آب کشت محصول چغندرقند در کشور و استان کاهش یافته است لذا جهاد کشاورزی با توسعه کشت نشایی این محصول، بحران خشکی در زراعت را برطرف می کند.
وی با تاکید بر اینکه کشت نشایی سه تا چهار مرتبه دوره آبیاری محصول را کمتر می کند اظهار داشت: نشاها در خزانه با مقیاس کوچک کشت و بعد از رشد گیاه به وسیله دستگاه مربوطه به اراضی کشاورزی منتقل می شود که این عامل سبب کاهش چشمگیر مصرف آب می شود.
لینک :
لینک خبر
 
 
عضویت جدید
یافته ها
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به موسسه اصلاح و تهیه بذر چغندرقند می باشد