موسسه تحقیقات چغندرقند
31 خردادماه 1397
صفحه اصلی نقشه سایت پست الکترونیک English
نام کاربر : مهمان
اطلاع رسانی بخشها: سخنرانی علمی سرکار خانم دکتر مژده کاکوئی نژاد در خصوص "ارزیابی مقاومت به پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه در ارقام و لاینهای چغندرقند": بخش خدمات فنی و تحقیقاتی , سخنرانی علمی خانم دکتر سمر خیامیم در خصوص "مقایسه محیط های کشت در شرایط تنش شوری در گلخانه": بخش خدمات فنی و تحقیقاتی , سخنرانی علمی آقای دکتر اباذر رجبی در خصوص "ارزیابی هیبریدهای جدید چغندرقند از نظر تحمل به خشکی و ریزومانیا": بخش خدمات فنی و تحقیقاتی
شرح کامل خبر
کد خبر: 895
عنوان :
پیش‌بینی تولید 110 هزار تن چغندرقند در اسدآباد
تاریخ : 1396/5/31
منبع :
خبرگزاری ایسنا
متن :
مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد از کشت 2200 هکتار چغندرقند خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود 110 هزار تن چغندرقند در اسدآباد تولید شود.

سقراط بیرنگ در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه 4 درصد از اراضی کشاورزی اسدآباد به کشت چغندرقند اختصاص دارد، اظهار کرد: براساس برنامه مقرر بود 1800 هکتار چغندرقند در اسدآباد کشت شود اما پس از کشت سطح زیرکشت به 2200 هکتار رسید.

وی با بیان اینکه برداشت چغندرقند از اواسط شهریور آغاز می‌شود، افزود: برآورد تولید به ازای هر هکتار 50 تن چغندرقند در نظر گرفته شده است که البته در برخی از مزارع بیش از این برداشت می‌شود.

80 درصد چغندرقند به صورت بارانی آبیاری می‌شود

وی با تأکید بر اینکه بیش از 80 درصد کشت چغندرقند به صورت بارانی آبیاری می‌شود، عنوان کرد: از 2200 هکتار چغندرقند کشت شده در اسدآباد 1750 هکتار به صورت بارانی و 100 هکتار به صورت قطره‌ای آبیاری می‌شود.

بیرنگ با اشاره به اینکه چغندرقند یکی از محصولات پرآب‌بر است، یادآور شد: بیشترین دغدغه ما کاهش کشت چغندرقند است اما به علت منافع درآمدی برای کشاورز و کم بودن مشکلات داشت این محصول، تمایل به کشت این محصول از سوی کشاورزان منطقه بالاست.

وی بیان کرد: جهادکشاورزی شهرستان اقدامی در راستای کاهش سطح زیرکشت نداشته اما کشاورزان را ترغیب به استفاده از روش‌های نوین آبیاری کرده است به طوریکه در حال حاضر 80 درصد از مزارع چغندرقند به روش بارانی آبیاری می‌شود.

اجرای 1055 هکتار آبیاری نوین در اسدآباد

وی با تأکید بر توسعه آبیاری قطره‌ای در مزارع، خاطرنشان کرد: 20 هزار هکتار از اراضی اسدآباد مستعد اجرای آبیاری نوین هستند که از این میزان 14هزار و 500 هکتار اجرایی شده و در سال‌جاری نیز تعهد اجرای 1055 هکتار آبیاری نوین در دستور کار است که تا کنون بیش از 50 درصد ان اجرا شده است.

بیرنگ با اشاره به اختصاص 4.5 میلیارد تومان یارانه به پروژه آبرسانی و آبیاری نوین در اسدآباد، گفت: علاوه بر آبیاری تحت فشار تحت عنوان آبرسانی به مزارع از محل آبیاری کم‌فشار در 350 هکتار از اراضی زراعی و باغی شهرستان اجرایی شده است.

وی عنوان کرد: چغندرقند تولیدی در اسدآباد توسط کارخانه‌های قند همدان و اصفهان خریداری می‌شود و تعاونی چغندرکاران شهرستان نیز به دنبال عقد قرارداد با کارخانه قند دیگری هستند تا محصولات شهرستان را به آن تحویل دهند.
لینک :
خبر
 
 
عضویت جدید
یافته ها
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به موسسه اصلاح و تهیه بذر چغندرقند می باشد