موسسه تحقیقات چغندرقند
30 دی ماه 1396
صفحه اصلی نقشه سایت پست الکترونیک English
نام کاربر : مهمان
اطلاع رسانی بخشها: سخنرانی علمی آقای دکتر حیدر عزیزی در خصوص"مقدمه ای بر متاآنالیز(فرا تحلیل)و لزوم استفاده از آن در تحقیقات کشاورزی: بخش خدمات فنی و تحقیقاتی , سخنرانی علمی آقای دکتر مصطفی حسین پور در خصوص "کاشت مستقیم چغندرقند روی بقایای گندم": بخش خدمات فنی و تحقیقاتی , اعلام آدرس صندوق حمایت از توسعه پژوهش و فناوری در بخش کشاورزی: صندوق حمایت از توسعه پژوهش و فناوری در بخش کشاورزی
شرح کامل خبر
کد خبر: 896
عنوان :
انجام پیگیری‌ها برای کشت فراسرزمینی چغندرقند در ترکمنستان
تاریخ : 1396/6/1
منبع :
خبرگزاری ایسنا
متن :
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از انجام پیگیری ها برای کشت فراسرزمینی چغندرقند در کشور ترکمنستان خبر داد.

عبدالله یوسفی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، افزود: از آنجایی که محدودیت منابع آبی برای کشت این محصول در استان وجود دارد و از سوی دیگر چغندرقند یکی از محصولات آب طلب است، پیشنهاد کشت این محصول در کشور ترکمنستان ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود 18 هزار متر مکعب آب برای کشت چغندرقند در هر هکتار نیاز است، ادامه داد: ترکمنستان کشوری است که به لحاظ منابع آبی دچار محدودیت نیست و این استان می تواند این طرح را در آنجا اجرایی کند.

یوسفی با بیان اینکه کارخانه قند شیروان بزرگترین کارخانه قند در کشور است و نیاز خوراک این کارخانه چهار هزار تن است، اظهار کرد: میزان تولید چغندرقند در این استان حدود 2500 تن است که مابقی نیاز این کارخانه از استان های آذربایجان تامین می شود که هزینه تمام شده را افزایش می دهد.

وی بیان کرد: این درحالیست که فاصله خراسان شمالی با کشور ترکمنستان بیشتر از حدود چهار ساعت نیست در نتیجه هزینه تمام شده کاهش می یابد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برای کشت این محصول می توان از آب برون مرزی استفاده کرد، گفت: با اجاره زمین و آب در آن کشور می توان نیروی کار، ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی لازم را از داخل استان به کار گرفت و خوراک کارخانه قند شیروان را با قیمت کمتری وارد کرد.

وی افزود: تاکنون برای اجرای این طرح با نمایندگی وازرت خارجه، تعدادی از تجار ترکمنستانی فعال در حوزه کشاورزی و ... برای اجرای این طرح گفت و گو شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ادامه داد: تاییدیه های لازم برای اجرای این طرح اخذ و نیاز به موافقت مسئولان کشور ترکمنستان است.
لینک :
خبر
 
 
عضویت جدید
یافته ها
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به موسسه اصلاح و تهیه بذر چغندرقند می باشد