Sugar Beet Seed Institute
 
چغندر نشایی برای اولین بار از مزارع قروه برداشت شد

سنندج - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی قروه گفت: برای اولین بار کار برداشت چغندر نشایی از سطح پنج هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان آغاز شد.
خسرو کریمی پناه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سال زراعی گذشته حدود 54 هکتار از اراضی کشاورزی قروه زیر کشت محصول چغندر قند قرار گرفت.
وی افزود: امسال برای اولین بار در این شهرستان پنج هکتار زیر کشت نشایی چغندر ریشه لخت رفته که بطور متوسط پیش بینی می شود حدود 70 تن در هر هکتار چغندر قند برداشت شود.
کریمی پناه با بیان اینکه روش کشت نشایی علاوه بر صرفه جویی بالا در مصرف آب می تواند 30 تا 40 درصد نیز مصرف سموم دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی را کاهش دهد، تاکید کرد: این روش همچنین تا میزان 65 درصد در مصرف بذر صرفه جویی می کند.
کریمی پناه با اشاره به کیفیت بالای چغندر قند تولیدی زمین های شهرستان قروه از نظر عیار و میزان قند موجود یادآور شد: این میزان سطح کشت محصول چغندر قند به صورت نشایی در کشور بی نظیر بوده و در هیچ کجا در این سطح کشت انجام نشده است.
چغندرقند به عنوان یکی از زراعت های مهم و استراتژیک کشور بسیار پر اهمیت است و یکی از راهکارهای پایداری تولید این محصول انجام کشت نشایی چغندرقند است تا بتوان علاوه بر تولید مناسب و با کیفیت در مصرف آب هم صرفه جویی داشت.

منبع :
خبر گزاری ایرنا
تاریخ :
1397/9/5
لینک:
لینک خبر
آدرس موسسه : کرج, بلوار شهید فهمیده, مجموعه موسسات تحقیقات کشاورزی ،موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه بذر چغندرقند
صندوق پستی : 31585-4114
تلفن : 0098-026-32702613
نمابر : 0098-026-32706002
پست الکترونیک : http://www.sbsi.ir
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به موسسه اصلاح و تهیه بذر چغندرقند می باشد