Sugar Beet Seed Institute
 
تولید ۷ میلیون و ۳۰۰ هزارتن چغندر قند در کشور

یزدانی گفت: امسال با احتساب چغندر قند بهاره و‌ پاییزه حدود ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تن چغندر قند در کشور تولید شد.
وی با اشاره به اینکه بهره برداری چغندر قند بهاره دو هفته گذشته به پایان رسید، افزود: امسال با احتساب چغندر قند بهاره و‌ پاییزه حدود ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تن چغندر قند در کشور تولید شد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه ۹۵۰ هزارتن شکر چغندری در کشور تولید شده است، افزود: حدود ۱۱۰ هزار تن از این میزان به شکر چغندر قند پاییزه و مابقی به چغندر قند بهاره اختصاص دارد.

یزدانی از کاهش تولید نیشکر خبر داد و گفت: خشکسالی شش ماهه ابتدای سال در استان خوزستان، کم آبی و تنش خشکی تا حدی عملکرد نیشکر را تحت تاثیر خود قرار داده است، اما کاهش برداشت نیشکر در این بازه زمانی مربوط به بارندگی‌های مستمر از ابتدای پاییز تا کنون در استان خوزستان بوده است.

وی درباره اینکه آیا برای تامین بازار نیازی به واردات شکر داریم، بیان کرد: با توجه به آنکه تا پایان سال زمان زیادی باقی نمانده است، از این رو بحث واردات منتفی است.

مجری طرح چغندر قند و نیشکر وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه رکورد تولید شکر در سال گذشته شکسته شد، افزود: با توجه به آنکه عمده شکر تولیدی تا پایان سال ۹۶ در انبار‌ها موجود است، تولید بهره برداری پاییزه کارخانه‌های قند که در تابستان انجام گرفت، بحث واردات شکر در سال ۹۷ توجیه نداشت و در سال آینده اگر کاهشی در بحث تولید شکر اتفاق بیفتد، مطمئنا وزارت جهاد کشاورزی برای تامین نیاز کشور برای واردات اقدام به برنامه ریزی خواهد کرد.
یزدانی با اشاره به اینکه امسال حدود ۱۵ هزار هکتار کشت پاییزه چغندر قند داشتیم، بیان کرد: از اردیبهشت عملیات برداشت شروع می‌شود.
به گفته وی، با توجه به بارندگی‌های پاییز و سطح رویش مزارع چغندر قند پاییزه در سطح کشور پیش بینی می‌شود که اگر مشکل خاصی پیش نیاید، یک میلیون تن چغندر قند در اردیبهشت ۹۸ برداشت خواهد شد.

منبع :
باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ :
1397/12/15
لینک:
لینک خبر
آدرس موسسه : کرج, بلوار شهید فهمیده, مجموعه موسسات تحقیقات کشاورزی ،موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه بذر چغندرقند
صندوق پستی : 31585-4114
تلفن : 0098-026-32702613
نمابر : 0098-026-32706002
پست الکترونیک : http://www.sbsi.ir
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به موسسه اصلاح و تهیه بذر چغندرقند می باشد