Sugar Beet Seed Institute
 
کشاورزان گلستان از هر هکتار ۵۳ تن چغندر قند برداشت کردند

گرگان - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت که کشاورزان این استان امسال از هر هکتار، ۵۳ تن چغندر قند با عیار ۱۶.۶۸ صدم درصد برداشت کردند.

مختار مهاجر پنجشنبه در همایش توسعه کشت چغندر قند پاییزه در گرگان اظهار داشت: امسال ۱۲۲ چغندرکار استان، یک هزار و ۸۲ هکتار از اراضی گلستان را زیر کشت این محصول بردند که بیشترین عملکرد را چغندرکاران گرگان با برداشت ۱۳۳ تن در هکتار داشتند.

طبق اعلام جهاد کشاورزی گلستان، قیمت تضمینی هر کیلو چغندرقند با احتساب کمک کرایه حمل با عیار ۱۵ درصد ۴۲۵۸ ریال است. بیشترین سطح زیرکشت چغندر قند در گلستان مربوط به شهرستان‌های گرگان، علی آباد، رامیان و بندرترکمن است.

کارشناسان کشاورزی گلستان معتقدند رسیدن به خوداتکایی در تولید شکر، ایجاد تناوب زراعی و حاصلخیزی خاک، افزایش تولید محصولات بعد از کشت چغندر نظیر گندم و درآمدزایی بالا از اهداف مهم پیگیری جایگزینی چغندر قند به جای محصولات پرآبی همچون شالی در این استان است.

تحقیقات کشت چغندر قند در گلستان از سال زراعی ۸۲- ۸۱ برای تعیین بهترین زمان کاشت، استفاده از بذر مناسب، چگونگی مبارزه با آفات نباتی و شیوه نوین کاشت، داشت و برداشت آغاز و از سال زراعی ۹۲ - ۹۱ کاشت این محصول در ۸۱ هکتار گلستان اراضی استان آغاز شد.گلستان جزو ۵ استان برتر تولید کننده چغندر قند پاییزه کشور است.


در استان گلستان ۶۶۷ هزار هکتار زمین کشاورزی مستعد برای تولید محصولات زراعی و باغی وجود دارد.در پایان این همایش از دست اندرکاران و کشاورزان نمونه چغندرکار گلستان تجلیل شد.


منبع :
خبرگزاری ایرنا
تاریخ :
1398/5/12
لینک:
آدرس موسسه : کرج, بلوار شهید فهمیده, مجموعه موسسات تحقیقات کشاورزی ،موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه بذر چغندرقند
صندوق پستی : 31585-4114
تلفن : 0098-026-32702613
نمابر : 0098-026-32706002
پست الکترونیک : http://www.sbsi.ir
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به موسسه اصلاح و تهیه بذر چغندرقند می باشد